Biografia
EDWARD HULEWICZ

Home
Biografia
Aktualne
Dyskografia
Złote CD
Galeria fotografii
Posłuchaj
Oferta
Linki

e-mail: ed.hul@wp.pl


(Słuchasz utworu "ROCK CAFE" z najnowszej płyty Edwarda Hulewicza)


             Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące kończy w Kwidzynie. W tym czasie działa w ruchu amatorskim w miejscowym Domu Kultury, w sekcjach: Dramatycznej (wiele przedstawień dramatycznych, I-sze miejsce w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim), oraz Estradowej gdzie zakłada rockowy zespół "JAZZ AND SONG" (I-sze miejsce w wojewódzkich konkursach i przeglądach zespołów rockowych).

             Rozpoczyna studia na WSP w Gdańsku i równocześnie ożywioną działalność w studenckim ruchu artystycznym w Klubie Studentów Wybrzeża "ŻAK" i jazzowym "RUDY KOT ". Stąd wyjeżdża na koncerty po klubach Czechosłowacji, co przeradza się z czasem w tournee koncertowe po największych salach koncertowych Czechosłowacji, obok debiutujących wówczas gwiazd Heleny Vondrackowej i Karela Gotta.
Po przyjeździe do Polski, zauważony przez Redakcję Muzyczną Polskiego Radia i TV w Poznaniu (red. Janusz Hojan) otrzymuje propozycję założenia przy tej instytucji zespołu rockowego. Na bazie swojego dotychczasowego zespołu tworzy więc zaspół "TARPANY"(rok 1965). Pierwszy skład: Bogdan Szelugowski - p.org.voc., Bogusław Łowiński - dr. voc. Mirosław Polarek - ts. Klaudiusz Maga - g.voc. Andrzej Wlekliński - gb.voc. Solista - Edward Hulewicz. Potem doszły: Halina Frąckowiak i Halina Żytkowiak. Pierwsze nagrania i koncerty na terenie całej Polski. Opieka artystyczna - Jerzy Milian. Nagrania: m.in. "SIAŁA BABA MAK" - muz.i tekst - E.Hulewicz, piosenka, która staje się wielkim przebojem i kilkakrotnie zwycięża w popularnej audycji "Telewizyjna Giełda Piosenki". Powstają liczne Fan Kluby Wiele audycji telewizyjnych, własna audycja w Polskim Radiu, wiele koncertów w kraju i zagranicą, pierwsze płyty.

              Zespół rozpada się w roku 1968, wszyscy członkowie "Tarpanów" zostają przechwyceni przez czołowe grupy (Czerwono i Niebiesko-Czarni, Brekaut, ABC, Amazonki, Heliosi). Edward Hulewicz przechodzi do "HELIOSÓW''. Po reorganizacji skład grupy: Władysław Szlacha -g.voc.kier.muz., Andrzej Zawadzki - p.org.voc., Bogdan Kierach - dr., Jerzy Pulcyn - gb.voc. Solistami grupy są: Jadwiga Land i Edward Hulewicz. Już pierwsze jego nagranie staje się megahitem. "OBIETNICE" - A.Zawadzki, J.Urbanowicz i na dlugi czas zajmuje czołowe miejsca na większości list przebojów, a Edward Hulewicz staje się jednym z najpopularniejszych wokalistów w Polsce. Koncerty, nagrania, płyty, radio, telewizja, wyjazdy zagraniczne. Nagrania: "Zaczekaj aż opadnie mgła"(M.Kossowski, W.Patuszyński), "Dwa złote warkocze"(A.Zawadzki,J.Urbanowicz).

              Rozpada się zespół  "Heliosi", Edward Hulewicz rozpoczyna współpracę z big-bandem Janusza Sławińskiego "KANON RYTM". Koncerty i nagrania. Utwory: "Gdy przyjdziesz dzisiaj wieczorem" (J.Sławiński, E.Horbaczewska), "Nie pytaj już" (M.Kossowski, B.Loebl), "Za zdrowie pań" (J.Sławiński, J.Kukulski, A.Kudelski), "Różowe miasto" (A.Januszko,T.Urgacz), "W takim wielkim mieszkasz mieście"     (M.Kossowski, B.Loebl), "Może to ty"(Z.Korepta, W.Ścisłowski).

              Po odejściu od "Kanon Rytm" Edward Hulewicz rozpoczyna samodzielną działalność artystyczną. Nawiązuje współpracę z najwybitniejszymi kompozytorami i autorami tekstów, dokonując szeregu nagrań, które w większości stają się przebojami. I  tak: z Katarzyną Gertner  - w efekcie nagranie na jej kultowej płycie "Na szkle malowane" utworu "Hej baby baby"(tekst Ernest Bryll) "Kochałbym cię"(tekst J.Kleyny), z Antonim Kopfem: "Nie sądź mnie"(tekst A.Kreczmar), z Ryszardem Poznakowskim: "Żona Padrona Blues"(tekst G.Orlińska), "Odwieczny znicz"(tekst J.Pietrzak), "Powróż mi"(tekst J.Kleyny)"Dzięki tobie"(tekst A.Jastrzębiec-Kozłowski), z Jarosławem Kukulskim: - oprócz "Za zdrowie pań" pracuje z nim przez parę lat, jeżdżąc z koncertami z udziałem Anny Jantar, z Adamem Skorupką: "Serdeczne życzenia"(tekst J.Odrowąż) "Za to wszystko co przed nami"(tekst J.Odrowąż)"Klucze szczęścia"(tekst J.Lewiński, A.Zaniewski) z Edmundem Bergiem: "Ty potrafisz"(tekst J.Szczepkowski), "Zgubiłem się po drodze" (tekst Z.Stawecki), "Znów ryzyka brak"(tekst M.Maliszewska), "Ludzie są..."(tekst K.Cwynar).

Po krótkim epizodzie z nowoutworzonym przez E.Hulewicza i Janusza Komana "HELIOS II" -("Miliony ludzi" - J.Koman, W.Patuszyński, "Może coś z tego będzie" - J.Koman, W.Patuszyński), rozpoczyna współpracę ze znakomitymi orkiestrami: PRiTV pod dyr. Bogusława Klimczuka, z którą jeździ kilkakrotnie z koncertami za granicę (m.in. do Rosji i Mongolii) z orkiestrą PRiTV w Katowicach pod dyr. Jerzego Miliana, z którą dokonuje parę sesji nagraniowych , m.in. kompozycji J.Miliana "Oj nie idzie nam to życie"(tekst J.Podkomorzy), "Zgubiłem się po drodze"(Muz. Edmund Berg, tekst: Zb.Stawecki). Współpracuje też z paroma ORKIESTRAMI SYMFONICZNYMI (Filharmonii Olsztyńskiej i Rzeszowskiej) dając szereg koncertów łączących muzykę poważną i rozrywkową.

                 Występuje w filmie "WODZIREJ" Feliksa Falka, gdzie śpiewa piosenkę Jana Kantego Pawluśkiewicza do tekstu Jonasza Kofty "Rytm Carnaval".

                  Nagrywa dwa longplaye dla "Polskich Nagrań", kilka tzw."czwórek", parę singli, 4 płyty kompaktowe, z których dwie osiągają status "ZŁOTEJ PŁYTY",a jedna "PLATYNOWEJ PŁYTY" co zostaje uhonorowane wręczeniem mu tego trofeum na specjalnych uroczystych koncertach - pierwsza w  Teatrze Polskim we Wrocławiu (2001r.), druga na Festiwalu "Złote Przeboje" w Tarnowie. Na tym też Festiwalu otrzymuje prestiżową Wielką Nagrodę Polskich Nagrań "ZŁOTA MUZA". "PLATYNOWA PŁYTE" wręczono mu na Krajowych Targach Fonograficznych w Opolu Lubelskim podczas uroczystego koncertu w miejscowym amfiteatrze.

WYJAZDY ZAGRANICZNE:
prawie wszystkie kraje europejskie, oraz bardzo długie trasy (pięciokrotnie, każdy wyjazd po 3 miesiące) po byłym Związku Radzieckim, a także do Stanów Zjednoczonych i Kanady w klubach polonijnych.

NAGRODY:
"ZLOTY MEDAL ZASŁUŻONY KULTURZE - GLORIA ARTIS" - Prestiżowy Medal Ministra Kultury honorujący najwybitniejsze postaci świata kultury (zloty 2020r. brąnzowy 2005r., srebrny 2014r.)

"KRZYZ KAWALERSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI" - Za wybitne zaslugi dla rozwoju polskiej kultury oraz osiagnięcia w pracy artystycznej i twórczej. (rok 2017).

"ZLOTA MUZA" - Wielka Nagroda Polskich Nagran. (rok 2001).

"PROMETEUSZ" - Wielka Nagroda Polskiej Estrady za najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie sztuki estradowej (rok 2000).

"ZASŁUŻONY DZIAŁACZ KULTURY" - Ministerstwo Kultury i Sztuki uhonorowało go za całokształt pracy dla środowiska artystycznego. (rok 1998).

" ZASŁUŻONY CZŁONEK ZASP" - Związek Artystów Scen Polskich odznacza go najwyższym odznaczeniem Związku.

"MEDALE 75-cio i 80-ciolecia ZASP" - Związek Artystów Scen Polskich dwukrotnie odznacza go, za wieloletnią pracę społeczną w Związku (1994,1998r.).

" POGODNY CZLOWIEK ROKU 2020" - Zajecie 1-go miejsca w Plebiscycie sposrod wszystkich artystow polskich.

" CzLONEK KAPITULY Zasluzonych Czlonkow ZASP" - najwyzszy zaszczyt i godnosc czlonka ZASP.

Od wielu lat jest członkiem Zarządu Warszawskiego Koła Artystów Estrady, a od roku 2002 jest członkiem Zarządu SEKCJI Estrady ZASP.

FESTIWALE:  czterokrotnie Festiwal Opolski (1969 - "Obietnice" i "Może to ty", 1970 - "Zielone łąki", 1971 - "Hej baby, baby", 1975 - "Gdy przyjdziesz dzisiaj wieczorem").

Festiwal w Rostocku - "Ucieczka przed burzą" E.Hulewicz, J.Urbanowicz (wyróżnienie).

Impreza towarzysząca Festiwalowi SOPOT ' 70 - recital z "Heliosami"(1970r.).

"Musicorama" - Impreza towarzysząca Festiwalowi SOPOT ' 1969 i 1970r. - koncerty z "Heliosami".

       Obecnie koncerty recitalowe, oraz udział w koncertach z innymi wykonawcami w kraju i za granicą.

PASJE: (oprócz muzyki)
MALARSTWO (parę semestrów jako wolny słuchacz na Akademii Sztuk Pięknych dla poznania warsztatu)w efekcie wiele płócien malarstwa realistycznego i portretów.

POEZJA: wydane 2 tomiki wierszy "Byłem ptakiem" i "To tylko".

OPIEKA nad dziećmi sierocymi. W tym celu ukończył Studium Kształcenia Wychowawców Domów Dziecka.

                  Inne utwory z jego repertuaru, jako owoc współpracy z kompozytorem Andrzejem Seroczyńskim i pisarzem, autorem tekstów, dziennikarzem, reżyserem  i konferansjerem Zbigniewem Adrjańskim: "Wysokie niebo","A tu spokój wkrąg","Już kończy się noc","Rozdarte serce moje" (do tekstu K.Gotowickiego).

     Z własnej twórczości kompozytorsko-autorskiej:

"Paskuda" - do tekstu Z. Staweckiego (wielki przebój "Lata z Radiem)

"Siała baba mak"  -  Muzyka i tekst

"Słońce, słońce, odradza nas"  - " -

"To już przyszło lato"              - " -

"Dla nikogo i bez celu"            - " -

"Spełnione obietnice"              - " -

"Jeśli nie, to nie"                     - " - 

"Marleno tych dni"                 - " -

           Sporo miejsca hasłom: "Edward Hulewicz", "Tarpany", "Heliosi" poświęcają znaczące książki, leksykony, encyklopedie muzyki rozrywkowej, polskiego rocka, oraz inne, takie jak:

1.     Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej – Ryszard Wolański

2.     Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej – Wojciech Zając i inni

3.     Kalejdoskop Estradowy – Zbigniew Adrjański

4.     Rejestr Artystów Twórców, Zespołów i Producentów – Zb. Adrjański

5.     Czytanie losu – Józefina Pellegrini

6.     Moje widzenie losu – Józefina Pellegrini

7.     Kocham Swiat – Joanna Rawik

8.     Zapiski Komedianta – Janusz Horodniczy

9.     Rodem z Kościanek – Agnieszka Hulewicz Feillowa

10.     Encyklopedia "Who is Who w Polsce"

11.     Mój gwiazdozbiór - Janusz Swiąder

12.     Wywiady spod estrady - Janusz Swiąder

i inne.


           Nagrywa singiel noszący tytuł "ROCK CAFE", na repertuar  którego złożyło się kilka premierowych utworów:

     1. ROCK CAFE - Muz.Adam Rup, sł.Waldemar Wierzba

     2. BO ŻYCIE JEDNO MAM - Muz.Robert Adamski, sł.Waldemar Wierzba

     3. MÓJ ZWYKŁY DZIEŃ - Muz.Janusz Musielak, Robert Adamski, sł.Wald.Wierzba

         Jest to krążek który ukazuje Edwarda Hulewicza jako nowoczesnego wykonawcę, idącego z duchem czasu, śpiewającego wspóczesny repertuar. Producentem muzycznym i kompozytorem większości utworów jest Adam RUP.
W 2019 roku piosenka "Bo zycie jedno mam" stala sie muzycznym motywem przewodnim najpopularniejszego serialu telewizyjnego pt. "Sanatorium milosci".
W tym serialu Edward Hulewicz bierze tez udzial jako wykonawca, poniewaz w niektorych odcinkach emitowane są fragmenty jego koncertu nagranego dla potrzeb tego serialu.


           Nagrywa singiel noszący tytuł "EDWARD HULEWICZ KLASYCZNIE", na repertuar  którego złożyło się kilka arii i piesni:

1. UNA FURTIVA LAGRIMA (3:58) Gaetano Domizetti . Felice Romani aria z II aktu operz Napoj milosny

2. VA PENSIERO (3:47) Giuseppe Verdi . Temistocle Solera aria z III aktu opery Nabucco

3. TIME TO SAY GOOGDBYE (2:33) (Con te partiro) Feancesco Santori . Lucio Quarantotto

         Jest to krążek który ukazuje mozliwosci Edwarda Hulewicza jako wykonawcę repertuaru klasycznego spiewajacego arie operowe w oryginalnych tonacjach tenorowych.


          Lata najnowsze:
Wytwórnia fonograficzna MTJ wydaje jego najnowszy CD z prestiżowej serii The Best pt. "Za zdrowie pań". Repertuar tej płyty to jego największe hity w nowych aranżacjach, oraz kilka najnowszych nagrań.
          Firma Fonograficzna Digi Touch wydaje kolejnego singla zatytułowanego: „ROZPAL MNIE” z premierowym, współczesnym repertuarem.
W 2004 r. występował w audycji Ewy Drzyzgi Rozmowy w toku.
W 2006 wystąpił na Sopot Festiwal Top Trendy jako gośc specjalny.
         W styczniu 2008 roku był gościem i jurorem edycji programu "Szansa na sukces", która była poświęcona jego utworom.
25 czerwca 2009 TVP1 wyemitowała specjalne wydanie programu "Jaka to melodia". Podczas programu Edward Hulewicz otrzymał medal im. Fryderyka Chopina za 45 lat pracy artystycznej.
          W tym samym roku otrzymal najwyzsze odnaczenie artystyczne Zloty Medal „Zaslużony Kulturze Gloria Artis”.
W tym tez roku otrzymal jedno z najwazniejszych odznaczen panstwowych: "Krzyz Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski"
          W 2019 roku piosenka „Bo zycie jedno mam”, pochodzaca z jego płyty Rock Cafe, zostala wykorzystana jako motyw przewodni programu TVP1 Sanatorium milosci
          W 2019 Ogólnopolska Organizacja „Kwiat Kobiecosci”, w X Kampanii Spolecznej „Piekna, bo Zdrowa”, mianowala Edwarda Hulewicza Ambasadorem Specjalnym, a utwor „Za zdrowie pań” hymnem tej kampanii
          Wydal tez dwa tomiki poezji „Bylem ptakiem” i „To tylko”. Zajmuje sie ponadto opieka nad sierotami, pracując spolecznie w domach dziecka. W tym celu ukończyl Studium Ksztalcenia Wychowawcow Domów Dziecka.
          W sierpniu 2019 nagral nowa piosenke „Salsa corazon”, do ktorej muzyke napisal Marcin Nierubiec, do tekstu poetki Grazyny Orlińskiej, oraz nagrano teledysk
          W 2020 roku Artysta obchodził Jubileusz 60-lecia Pracy Artystycznej.
Z tej okazji firma promocyjno-wydawnicza DigiTouch wydała dwupłytowy album artysty pt: "Edward Hulewicz Przekrój tworczości" - patrz Podstronę: "Dyskografia".
          1 stycznia 2021 zwyciezyl w plebiscycie Radia Pogoda na „Pogodnego Czlowieka Roku 2020”, w ktorym sluchacze rozglosni w glosowaniu telefonicznym i internetowym wybierali najbardziej pogodna osobę 2020 roku spośrod rodzimych piosenkarzy i aktorow.
          4 wrzesnia 2021 wystapil w koncercie „Wielkie przeboje malego ekranu” na 58 Krajowym Festiwalu Polskiej Pioseni w Opolu, gdzie zaspiewal piosenkę „Bo zycie jedno mam”